Kim jest Anioł?
Ks. Piotr Prusakiewicz jest redaktorem naczelnym dwumiesięcznika „Któż jak Bóg!” i „The Angels” traktujących o Aniołach oraz ich obecności i działaniu w naszym codziennym życiu.
– Kim jest Anioł?
Aniołowie są osobami, tak jak każdy z nas jest osobą. Są niewidzialni, istnieją jako czyste duchy. Są istotami stworzonymi przez Pana Boga, które posiadają rozum, wolną wolę i inteligencję. Aniołowie tworzą inny rodzaj cywilizacji – jest to cywilizacja pozaziemska, niebiańska, która istnieje obok nas, ludzi.
– Jaką naturę ma Anioł?
Anioł jest istotą czysto duchową, wolną, nie posiada pierwiastka materialnego. Każdy Anioł jest oddzielnym gatunkiem. Nie da się skopiować Anioła. Jak różni się pies od kota, tak różni się jeden Anioł od drugiego Anioła.
– Czyli różnica pomiędzy Aniołami jako bytami osobowymi, jest znacznie większa niż u ludzi?
Można śmiało stwierdzić, że każdy z Aniołów stanowi odrębny świat, mimo, że klasyfikujemy ich i przypisujemy do różnych grup. Jak wśród ludzi są rodziny, narody, tak wśród Aniołów są zastępy, legiony, chóry. Niemniej nie ma pokrewieństwa między Aniołami, nie ma brata, siostry, ojca. Nie ma przyrostu naturalnego. Bóg stworzył taką liczbę Aniołów, jaka była Mu potrzebna i w takiej ilości będą istnieć całą wieczność. Człowiek rodzi się i umiera. Anioł nie podlega prawom przemijania. Nie starzeje się, nie przechodzi na emeryturę, nie musi chodzić do lekarza, bo nie ma w sobie pierwiastka materialnego.
– Skąd czerpiemy wiedzę o Aniołach?
Aniołowie są wielką tajemnicą. Więcej o nich nie wiemy, niż wiemy. Znamy jakiś mały procent prawdy o Aniołach. Aby zdobywać wiedzę o niewidzialnych Aniołach, trzeba pytać kogoś kompetentnego, czyli Tego, Który ich stworzył. Wiedza o Aniołach została objawiona przez Boga, przede wszystkim na kartach Pisma Świętego. Zdobywanie wiedzy o nich musi osadzać się na wierze. Ostrzegam przed metodami, które rzekomo mają poszerzyć wiedzę na ten temat, atrakcyjny i tajemniczy. Są to metody zwodnicze i szkodliwe dla duszy człowieka i nie dają prawdziwej wiedzy o Aniołach, lecz kłamstwa. Dlatego dla katolików źródłem informacji jest przede wszystkim Pismo Święte. Zawiera ok. 300 fragmentów, które mówią o Aniołach, od pierwszej do ostatniej księgi. Ważna jest Tradycja Kościoła, ale także doświadczenia mistyków i świętych, po które możemy spokojnie sięgać, np. Dzienniczek św. Faustyny, doświadczenia św. o. Pio. Źródłem też może być własne doświadczenie, oczywiście ono musi być zawsze rozeznawane. Nie można tego zaniedbywać, pomijać albo traktować marginalnie.
– Aniołowie we wszystkim szukają chwały Bożej i człowieka poznającego ich świat chcą prowadzić do Boga.
Zdecydowanie tak. Mówią o tym choćby ich imiona – Michał – Któż jak Bóg!; Rafał – Bóg uleczył; Gabriel – Bóg jest Mocą. Ich anielskość świeci pięknem, bo pochodzi od Boga i odbija Jego chwałę i majestat. Gdy Aniołowie pojawiają się, to przekazują wolę Pana Boga i natychmiast znikają, nie chcąc koncentrować uwagi na sobie. Zdrowe nabożeństwo do Aniołów zawsze prowadzi do pogłębienia więzi z Panem Bogiem.
– Na podstawie jakich wskazówek człowiek współczesny może mieć pewność, że Aniołowie na pewno istnieją?
Przede wszystkim trzeba mieć aplikację wiary w swoim sercu. Inaczej Aniołów można zakwalifikować do bajkowych istot. Doświadczenia własne i innych ludzi można kwestionować. W Świętych można wierzyć, bo żyli, mamy na to dowody. Przyjęcie faktu istnienia Aniołów jest trudniejsze, ale jeżeli wierzę w Boga, wierzę Chrystusowi, to wierzę w to, co powiedział, a powiedział, że Aniołowie istnieją i działają.
– Jeżeli Aniołowie są duchami tak czystymi, doskonałymi, to dlaczego Pan Bóg wysłał ich do nas, zaangażował w nasze życie?
Taka była Jego wola. Opieka nad człowiekiem jest dla Aniołów źródłem szczęścia. Gdy my Bogu służymy, czujemy wewnętrzne szczęście. Założenie służby Bogu i ludziom od Aniołów na początku wymagało aktu pokory. Wiemy jednak, że pokora otwiera na Pana Boga. W tym się też objawiła mądrość Boża. Jak my jesteśmy wezwani do służby sobie nawzajem, tak i Pan Bóg podzielił role w historii zbawienia przeznaczając je dla Aniołów. Wszystko odbywa się przy tym pod Jego kontrolą, kontrolą Ducha Świętego.
– Pomiędzy światem duchowym a materialnym istnieje duża przepaść – w jaki sposób Aniołowie kontaktują się z człowiekiem?
W nas też jest pierwiastek duchowy i to nas łączy. Jeżeli człowiek otwiera się na relację i szuka natchnień, to wiara tworzy przestrzeń komunikacji. W takiej przestrzeni Bóg znajduje możliwość przekazania człowiekowi swej woli i posyła Aniołów. Niejednokrotnie nie wiemy, jak wiele zawdzięczamy swoim Aniołom Stróżom. Czasem nawiedzi nas pomysł, który nie wiadomo skąd się wziął. Po skutkach możemy mieć pewność, że był on podpowiedzią naszego Anioła Stróża. Czasem Anioł może ukazać się człowiekowi przybierając postać symboliczną, ze skrzydłami lub postać człowieka. To Bóg decyduje. Ze swej strony każdy może tylko otworzyć się na wiarę, na działanie Boga i klimat modlitwy, a Aniołowie znajdą sposób na przekazanie nam woli Bożej tak, byśmy ją zrozumieli.
– Kim jest Anioł Stróż człowieka?
To jest osobisty opiekun, stróż, ochroniarz, towarzysz, brat bliźniak, jak mówił o. Pio. Jest nam bardzo bliski. Jest kimś, komu zostaliśmy powierzeni na skutek decyzji Pana Boga i jesteśmy dla niego oczkiem w głowie. Anioł bardzo kocha duszę człowieka i czuwa nad naszym życiem. Jego zadaniem jest doprowadzenie nas do Nieba, do jak największej szczęśliwości. Towarzyszy nam jak cień.
– Skąd możemy mieć pewność, że każdy człowiek ma Anioła Stróża?
Pan Bóg powiedział to w Piśmie Świętym. Jezus opowiada o Aniołach dzieci, które wpatrują się nieustannie w Oblicze Boga Ojca. Gdy Piotr zostaje uwolniony z więzienia i puka do drzwi Wieczernika, Apostołowie mówią, iż to nie jest możliwe, aby przyszedł Piotr, to musi być jego Anioł. Pismo Święte pokazuje, że każdemu jest przypisany Anioł Stróż. Wiara ta zawsze była bardzo głęboka. Anioł Stróż jest osobistym darem Pana Boga dla każdego człowieka.
– Czy Anioł Stróż jest zawsze przy człowieku? Czy zdarzają się takie chwile, że gdzieś odchodzi i robi coś innego?
Anioł ma jakby dwie twarze – jedną zwróconą nieustannie ku Bogu, którego nie przestaje kontemplować, drugą w stronę człowieka, którym się opiekuje. Św. o. Pio polecał osobom niemogącym go odwiedzić, aby przysłały do niego swojego Anioła. Anioł przychodził do o. Pio i natychmiast wracał. Jest przy człowieku rano, wieczór, we dnie, w nocy. Nie opuszcza go. Zresztą Anioł żyje w innym wymiarze, tam nie istnieje nasz czas czy przestrzeń, więc i przemieszczanie się z miejsca na miejsce odbywa się inaczej.
– Czy Anioł Stróż opiekuje się nami tylko pod względem duchowym, czy również pod względem?
Opiekuje się naszym ciałem. Są na to przykłady w Piśmie Świętym, jak wędrówka Tobiasza i Rafała, uratowanie z ognistego pieca młodzieńców. Jest Anioł, który strzeże naród wybrany podczas wędrówki po pustyni. Aniołowie usługują Panu Jezusowi na pustyni. Strzegą nas nie tylko duchowo, ale w każdym aspekcie życia doczesnego. Znane są wszystkim niezliczone przykłady uratowania życia człowiekowi przez Anioła, ochrona przed wypadkiem, kalectwem. Warto powierzać się Aniołowi Stróżowi w każdy czas, szczególnie siadając za kierownicą, wychodząc z domu, podejmując działania.
– W jaki sposób człowiek może nawiązać kontakt ze swoim Aniołem Stróżem?
Wiara pozwala widzieć dalej i więcej. Skłania do modlitwy, która pozwala nawiązać kontakt z osobą, która jest obok mnie – z moim Aniołem Stróżem. Wszystko zawsze musi być głęboko zanurzone w poświęceniu Bogu każdego aktu naszego zycia. Szatan przyszedł do Siostry Faustyny pod postacią anioła światłości i kazał jej zniszczyć Dzienniczek twierdząc, że pisze go z pychy. Gdy oddajemy się Bogu i On jest najważniejszy, jest celem ostatecznym wszystkiego, czego pragniemy, wówczas Bóg da nam światło.
Do Anioła Stróża zwracamy się samodzielnie słowami modlitwy czy własnymi w formie rozmowy. Są modlitwy sformułowane przez świętych, wspólne nabożeństwa w kościołach.
– Niektórzy ludzie chcą znać imię swojego Anioła Stróża i szukają na stronach internetowych metod poznania jego imienia.
Trzeba bardzo uważać, gdzie szuka się informacji. Chęć nawiązania kontaktu z Aniołem jest dziś bardzo popularna. Każdy Anioł ma swoje własne, niepowtarzalne imię. Niektóre imiona zostały nam objawione w Piśmie Świętym, inne nie i nie są nam potrzebne. Nie trzeba do Anioła zwracać się po imieniu, wystarczy zwrot Aniele Stróżu, Święty Aniele, Aniele Boży. On wie, że do niego mówimy. Gdyby imiona naszych Aniołów były nam potrzebne, Bóg by dał nam zdolność poznawania ich. Poznamy je w wieczności. Nie róbmy tego, ponieważ słysząc głos nie wiemy, kto mówi. Może przemawiać upadły anioł.
– Czy Anioł Stróż może modlić się z człowiekiem?
Św. Vianney wspominał, że jego Anioł modli się za niego i z nim. Aniołowie ciągle nam towarzyszą, a modlitwa i kontemplacja to ich stałe, ulubione zajęcie. W Piśmie Świętym ukazani są jako ci, którzy zanoszą przed Tron Boga nasze modlitwy w postaci kadzideł. Gdy prosimy, aby pomodlili się z nami, wówczas ta wspólna modlitwa płynie do Boga jak dym kadzidła.
– Czy Anioł jako czysty, doskonały duch nie ma czasem dość grzesznej duszy?
Myślę, że nie. Pan Bóg nigdy nie męczy się człowiekiem, nie zniechęca się, a Aniołowie biorą przykład tylko z Boga i Jego naśladują w postępowaniu. Mówimy o „anielskiej cierpliwości”. Człowiek może stracić cierpliwość do samego siebie. Anioł nie będzie niecierpliwy względem nas. Raczej będzie się modlił, zapłacze nad naszymi grzechami. Zrobi wszystko, by walczyć o duszę, aż do momentu śmierci. Jest najwierniejszym przyjacielem człowieka.
– W jaki sposób Anioł zabiega o nawrócenie duszy?
Dając człowiekowi różne natchnienia, porozumiewając się z Aniołem Stróżem innego człowieka i posyłając go do grzesznika, by ten mu pomógł, jakoś na niego wypłynął słowem czy przykładem. Wszystko dzieje się pod kontrolą Bożą i za dopustem Boga. Czasem człowiek może potrzebować silniejszego bodźca, namacalnego uratowania życia, które w swej mądrości będzie potrafił przypisać interwencji Anioła i to doprowadzi go do refleksji, nawrócenia. Może być wizja we śnie z napomnieniem, „przypadkowe” zdarzenie czy zwrócenie uwagi na fragment Pisma Świętego „przypadkowo” odnoszącego się do aktualnej sytuacji grzechu. Aniołowie są bardzo inteligentni. Dla każdego z nas znajdą odpowiedni sposób, jednak wszystko dzieje się z poszanowaniem naszej wolnej woli.
– Może w grzeszniku obudzić się pokusa nierobienia niczego w kierunku nawrócenia – jeśli to zadanie Anioła, niech on się z tego wywiąże.
Zawsze można uciekać od odpowiedzialności i szukać łatwych rozwiązań. Anioł, jak Pan Bóg, jest gentelmenem, nie zrobi nic na siłę, wbrew naszej woli. Św. Hilary pokazuje, że działanie Anioła jest dyskretne, wychowawcze, ale nie narzucające się, szanujące naszą wolność. Zresztą, kto na serio traktuje Aniołów, ten odrzuci taką pokusę. Kto kocha Boga, nie będzie chciał Go obrażać i będzie uciekać od grzechu.
– Czy osoby niewierzące i innych religii też mają Aniołów stróżów?
Tak. Św. Tomasz z Akwinu naucza, że ci Aniołowie mają jednak inne zadania. Podpowiadają ludziom, jak żyć według sumienia, jak czynić dobro, a w dalszej kolejności wskazują drogi, na których czeka ich pomoc w poznaniu prawdziwego Boga.
– Co robi Anioł, gdy człowiek zaczyna umierać?
Anioł towarzyszy człowiekowi od poczęcia aż do naturalnej śmierci. W chwili śmierci modli się za człowieka, czuwa przy nim, pomaga myśli skierować na Boga. Umierających w grzechu usiłuje nakłonić do wezwania Boga, do żalu za grzechy, skłonienia się w stronę Miłosierdzia Bożego. Św. Faustyna opisała walkę Anioła o duszę człowieka w chwili śmierci. Święci nauczają, że gdy po śmierci trafimy do czyśćca, nasz Anioł będzie modlił się za nami i nakłaniał dusze żyjących ludzi do ofiarowania za naszą duszę odpustów, Mszy św., modlitw.
– Czy w Niebie poznamy naszych Aniołów Stróżów?
Wejdziemy w tajemnicę Niebieskiego Jeruzalem, do społeczności Świętych. Żyjemy w ciemnościach rozświetlanych latarką wiary, a wejdziemy po śmierci w całkowitą, doskonałą jasność. Spotkamy się z naszymi przodkami, przyjaciółmi, ze Świętymi. Tak samo zetkniemy się z rzeczywistością Aniołów. Jeżeli za życia niektórzy ludzie mogą oglądać Aniołów, tym bardziej będzie to udziałem wszystkich w wieczności. Wszystko stanie się tak, jak zaplanował to Pan Bóg.
– Jak na co dzień dusza może naśladować swojego Anioła Stróża?
Aniołowie w Piśmie Świętym ukazani są w roli adoratorów Pana Boga, są kontemplatykami, osobami rozmodlonymi, listonoszami przynoszącymi wolę Bożą, posłańcami, głosicielami Dobrej Nowiny, strzegą innych przed złem, szukają we wszystkim Bożej mądrości, głoszą chwałę Boga i dla niej poświęcają swoje życie. Są skromni, dyskretni, nie skupiają uwagi na sobie, lecz wszystko co robią jest wskazaniem na Boga. Są niewinni, radośni, a szczęście znajdują w służbie Panu Bogu i pracy dla zbawienia człowieka. Nawet tego, którego my często skreślamy.
Bardzo dziękuję Księdzu za rozmowę.