Skellig Michael – początki

Irlandzkie sanktuarium św. Michała Archanioła jest pierwsze na liście tzw. miecza św. Michała Archanioła. Leży na maleńkiej wyspie na Oceanie Atlantyckim, niecałe 12 km od wybrzeża Iveragh w hrabstwie Kerry.
 

Legenda głosi, że klasztor na wyspie założył św. Fionan w VI wieku. Inne podanie głosi, że założycielem mógł być mnich Suibne w VII wieku, którego imię wspominają księgi klasztorne z Tallaght. W tych dawnych czasach wyspa nazywana była po prostu Skellig – Skała. Dopiero od roku 1044 nosi obecnie używaną nazwę. Pierwszy raz została użyta właśnie w tym mniej więcej czasie w kronikach Irlandii. Przypuszcza się, że właśnie wtedy wyspa wraz z klasztorem została poświęcona św. Michałowi Archaniołowi. Zakonnicy mieszkali na wyspie do XIII wieku. Wówczas przenieśli się na stały ląd, a wyspę użytkowali sezonowo. Opiekowali się też pielgrzymami, którzy już wówczas wędrowali do św. Michała Archanioła.

gray rocky mountain beside body of water during daytime
Św. Fionan urodził się około 470 roku w Irlandii w hrabstwie Carlow (Myshall). Jego siostra Regnach, przeorysza klasztoru, jest świętą Kościoła.
Fionan jako dziecko poznał wiarę katolicką od biskupa Fortchern, który był uczniem św. Patryka. Biskup dbał o edukację Fionana, a gdy ten nieco podrósł i nabył wiedzę, wysłał go do Francji, gdzie w klasztorze św. Marcina z Tours poznawał życie monastyczne. Życie mnicha bardzo pociągało Fionana. Dbał coraz bardziej o swój rozwój duchowy, dużo modlił się i pościł, uczył się rezygnować z uciech życia, by w zamian osiągnąć jak najwięcej korzyści duchowych. Z Francji pojechał do Walii i tam został uczniem św. Cadoca Mądrego. Pobierał u niego nauki biblijne, które stały się, obok monastycyzmu, fundamentem jego życia.
Pobieranie nauk zajęło mu łącznie około 30 lat. Po tym czasie powrócił do Irlandii i zajął się ewangelizowaniem swojej ojczyzny, zakładał kościoły i klasztory. Pierwszym założonym przez Fionana klasztorem miał być właśnie klasztor na wyspie Skellig.
a rocky cliff overlooking the ocean on a cloudy day
Gdy przebywał w klasztorze u św. Brygidy miał mieć objawienie Anioła, który polecił mu założyć klasztor w Clonard. Początkowo był zbudowany z gliny i wikliny. Fionan mieszkał w tym klasztorze prowadząc bardzo surowe ascetyczne życie, spał na kamieniu, żywił się chlebem i wodą, umartwiał się, bardzo dużo się modlił, cały czas studiował Biblię i pracował. Z biegiem czasu wieść o nim rozeszła się po okolicy i po całej Irlandii. ludzie z bardzo daleka przybywali, aby posłuchać jego słynnych kazań. Miał też uczniów, spośród których wielu zostało świętymi. Zresztą Fionan przez całe życie spotykał się z ludźmi, którzy byli potem kanonizowani. Nazywa się go też „nauczycielem Świętych”. Zmarł na dżumę i pochowany został w Clonard. Kanonizowany był przez papieża Leona XIII. Jego relikwii nie posiadamy, ponieważ ciało Fionana zostało zniszczone podczas napadu Wikingów na Irlandię w 887 roku.
 
Łatwo go poznać na pomnikach lub obrazach, ponieważ jest przedstawiany jako bardzo smukły mnich w habicie najczęściej trzymający w ręku pochodnię, czasem też budynek kościoła, a czasami nad głową jego unoszą się ptaki.
 
Wspomnienie św. Fionana obchodzimy 12 grudnia.
brown mountain near body of water under white clouds and blue sky during daytime

Dziś na wyspie znajdują się ruiny klasztoru i kościoła pod wezwaniem św. Michała Archanioła, pustelni oraz latarnia morska z zabudowaniami. W kolejnych odcinkach będziemy poznawać historię wyspy, życie codzienne na niej oraz dowiemy się, jak może tam dotrzeć pielgrzym w czasach współczesnych.