Skellig Michael – geologia i geografia miejsca

Skellig Michael oraz jej siostra Little Skellig powstały w dewonie, ponad 360 mln lat temu, gdy miały miejsce ruchy górotwórcze. Wówczas były częścią stałego kontynentu i znajdowały się na południe od równika. Po ruchach płyt kontynentalnych i zmianach geologicznego charakteru Ziemi, znalazły się na obecnym miejscu nadal pozostając częścią stałego lądu. Dopiero, gdy poziom wód w Oceanie Atlantyckim znacznie się podniósł, zostały one wizualnie odcięte od Irlandii. 

black and white bird on green grass near body of water during daytime

Wyspa leży 11,6 km od półwyspu Iveragh w hrabstwie Karry w Irlandii zachodniej. Jest bardzo stromą skałą z dwoma szczytami. Na południowym-zachodzie wznosi się Mierzeja o wysokości 218 m n.p.m., gdzie znajduje się pustelnia, natomiast na północnym-wschodzie wzniesienie wystaje z oceanu na wysokość 185 m n.p.m. i zawiera ruiny klasztoru augustiańskiego.  Pomiędzy szczytami znajduje się tzw. Siodło Chrystusa (129 m n.p.m.), z którego droga stroma i niebezpieczna prowadzi do pustelni. Przed Siodłem znajduje się skała przypominająca wyglądem płaczącą kobietę. 

Środkowa część między szczytami jest również jedynym miejscem w miarę płaskim i żyznym. Gdy powstał klasztor przez parę miesięcy w roku zakonnicy prowadzili tu uprawę. 

green and gray mountain beside body of water during daytime

Brzeg wyspy jest trudno dostępny, tworzą go wysokie klify i  niedostępne ściany skalne porośnięte rzadką roślinnością. Przy brzegach są trzy zatoki, od stron północnej, południowej i zachodniej. Wejście na wyspę znajduje się przy każdej z nich, ale używa się jedynie wejścia od zatoki południowej. 

Wyspa utworzona jest z piaskowca i sprasowanego mocno łupka. Jest co dzień wystawiona na silne działanie wiatru i oceanu.